יום רביעי, 15 בדצמבר 2021

"מכתבים ראשונים מפליקס" מאת אנט לנגן

 

"הסתכלו, מי זה? שתי אזנים ארוכות, אף שחור, פרוה רכה, פעמון על הצוואר ומזוודה בי
ד."  זהו פליקס כמובן שחוזר אלינו בהרפתקה נוספת והפעם בספר לגיל הרך. יש מישהו שלא מכיר את פליקס, ארנב הפרוה חובב הטיולים של סופי?? בזמנו יצאו מספר ספרי ילדים שהיו בנויים בצורת מכתבים שכתב פליקס לסופי ונסובו סביב הרפתקאותיו של פליקס בעולם. ילדי מאד אהבו את הספרים בילדותם (ואגלה לכם בסוד שגם אני אהבתי) ושמחתי לגלות שיצא כעת ספר בסדרה והפעם לקטנטנים. 

זהו ספר אינטראקטיבי בעל דפים קשיחים שכולל בתוכו חלונות נפתחים שמתחתם מתחבאים מכתבים מאוירים שהילדים ישמחחו להרימם ולגלות מה מסתתר בהם. כל חוויה מלווה במכתב מאוייר מפליקס המספר על קורותיו.

בספר זה פליקס מטייל בעולם ושולח לקוראים מכתבים המספרים על המקומות בהם ביקר. הספר נפתח בהצגת פליקס לדור הצעיר שלא ידע את משה (פליקס) וממשיך בהרפתקאותיו. פליקס וסופיה מבלים בחוף הים ומשקיפים במשקפת על אוניות וכלבי ים. משם פליקס טס למקומות שונים בכדור פורח ומבקר בערים, כפרים ויערות. הוא עושה הפסקה ונוחת באפריקה, שם הוא פוגש בחיות רבות. כשהלילה יורד, הוא לא מצליח להירדם מגעגועים ומחליט לחזור הביתה אל סופי.

קראתי את הספר בחיוך ונזכרתי בימים בהם הקראתי את ספרי הסדרה לילדי. מה שהופך את הספרים הללו לכל כך מושלמים מלבד המכתבים היא העובדה שבכל מכתב לא רק ש פליקס מספר על חוויותיו, הוא אף שואל את הילדים שאלות שיעודדו אותם לקחת חלק פעיל בעלילה.

בנוסף, הספר ילמד את הילדים על הקסם שבכתיבת מכתבים כאמצעי לחלוק את חוויותיהם. בילדותי היינו מתכתבים  במכתבים אמיתים (זוכרים את מדור "חבר לעט" בעיתונים?) והספר יזכיר לילד ולהורה את קסמם של מכתבים. בניגוד לספרי הילדים של פליקס בהם המכתב היה מסתתר בתוך מעטפה מודבקת לספר,  פה רק צריך להרים את דש המעטפה בכדי לגלות את המכתב שמסתתר מתחתיו. זה בהחלט שיפור שכן ככה המכתבים לא נעלמים או נקרעים.

אהבתי את הספר ואני בהחלט ממליצה עליו לחובבי פליקס וגם לאלה שלא מכירים אותו עדיין. ילדים אוהבים ספרים עם חלונות נפתחים ואני בטוחה שיאהבו גם ספר זה.

בשורה התחתונה: ספר עם ניחוח של פעם!


מִכְתָּבִים רִאשׁוֹנִים מִפֶלִיקְס - אָנֶט לַנְגֶן
איורים קוֹנְסְטַנְצָה דְּרוּפּ
תרגום רחלי אידלמן
הוצאת שוקן, 2021
10 עמודים קשיחים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה